Değerli Üyelerimiz ve Mezunlarımız,

Tahmin ediyorum ki pek azımız, Bilkent Üniversitesi’nin ilk mezunlarını 1988 yılında verdiğini bilir. İlk mezunlarımızı, 1989, 1990, 1991, 1992 mezunları takip etti. 1993 yılına gelindiğinde üniversitemizin hatırı sayılır sayıda mezunu olmuştu.

O yıllarda iş dünyasında ve toplumsal yaşamda Bilkent Üniversitesi mezunları teveccüh görmeye başlamıştı. Örneğin, şirketlerin iş ilanlarında mezuniyet ölçütlerine, köklü devlet üniversitelerinin yanına “Bilkent Üniversitesi Mezunu” olmak da eklenmişti.

Üstelik mezunlarımız, toplumsal yaşamda, özellikle duyarlılık projelerinde takdir toplayan işlere imza atıyorlardı. Öyle ki mezunlarımız doksanların ortasında bulundukları ortamlara değer kazandırıyordu.

Nicelik ve nitelik bakımından büyüyen mezunlarımızın, kendi aralarında ilişki kurmaları kaçınılmazdı. Gerçi 1988 yılında Üniversitemiz, mezunlarıyla ilişkisini sürdürmek amacıyla rektörlük bünyesinde Bilkent Üniversitesi Mezunlar Merkezini kurmuştu; ancak, mezunlar arasındaki ilişkiyi koruma, güçlendirme ve çeşitlendirmeye odaklanan üyelik esasına dayalı bir sivil toplum örgütlenmesinin eksikliği hissediliyordu.

Mezunlar arası örgütlenmedeki boşluğun farkında olan 11 cesur yürek mezunumuz, bugün minnet duygusuyla kucakladığımız bir adım atıp, 20 Mart 1993 tarihinde Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği’ni (BİLMED) kurdular.

Bu sene, 1993 doğumlu BİLMED’in 25. Yaşını kutluyoruz! Bu süre zarfında derneğimiz için taşın altına elini sokan kurucularımıza, geçmiş yönetimlerimize, önceki başkanlarımıza, üyelerimize teşekkür borçluyuz.

Kimi üyemiz derneğimizin maddi yükünü sırtladı, kimi üyemiz Bilkent Üniversitesi’ne duyduğu aidiyet nedeniyle aidat borcunu hiç aksatmadan ödeyerek geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Kimi üyemiz BİLMED etkinliklerine katılarak, kimi üyemiz yapıcı eleştirileriyle derneğimize güç verdi.

Emin olunuz, Bilkent Üniversitesi tarafından tanınan tek mezun derneği olarak, BİLMED kurulduğu günden itibaren faaliyetlerini tüzüğünde belirttiği misyona uygun biçimde sürdürüyor.

Parçası olduğumuz önceki yönetim dönemlerinde olduğu gibi, mevcut BİLMED Yönetimi olarak üç ilkemize sadakatle bağlıyız. İlkin, BİLMED’i ne pahasına olursa siyasi ve ticari amaçlardan uzak tutacağız.

Bu vesileyle, üyelerimizi ve mezunlarımızı tüzel kişiliğe kavuşmamış, mali / idari şeffaflık ilkesine uygun hareket edemeyen, Bilkent Üniversitesi mezunları adına faaliyet gösteren sözde oluşumlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

İkinci olarak BİLMED’i ortak akılla yöneteceğiz. Eskiden olduğu gibi üyelerimizin ve mezunlarımızın yapıcı öneri ve eleştirilerini dikkate alarak, BİLMED’de kendileri için anlam, değer veya hikâye bulmalarına çabalayacağız.

Yeri gelmişken bir gözlemimi de paylaşayım. BİLMED’e üye olan mezunlarımız sadece kendi dönemizden değil, kendilerinden önceki ve sonraki dönemden mezunlarımızla tanışıyor, kaynaşıyor. Hatta üniversite sıralarında çeşitli nedenlerle samimi olamadıkları arkadaşlarıyla daha sağlam ve sıcak ilişkiler kuruyorlar.

Son olarak BİLMED’i üniversitemizin marka değerine ve üyelerimizin saygınlığına pozitif katkı verecek biçimde konumlandıracağız. Yönetim olarak, üniversitemizin kurumsal kimliğini ve üyelerimizin itibarını gözeterek, kararlar alacak, etkinlikler düzenleyecek, mesajlar vereceğiz.

Elbette, 45.000'i aşkın mezunumuzun “değerli insan” hikâyelerini gururla takip edip, sizlerle paylaşacağız. Mesleğinde yükselen, bilimsel buluşlarıyla insanlığa katkı veren, sosyal sorumluluk projeleriyle gönüllerde taht kuran, sanatlarıyla ruhumuzu okşayan mezunlarımızın yanında olacağız.

Siyasi, iktisadi ve toplumsal olarak birbirinden farklı düşünen üyelerimizi ve mezunlarımızı zenginliğimiz olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu zenginlik içinde üyelerimiz ve mezunlarımızla ortak paydamız sadece Bilkent Üniversitesi mezuniyetidir. Bu bağlamda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya’da –umarım başka illerde de- sosyal buluşmalar, kültür sanat etkinlikleri, mezun ağı programları sürerken, Türkiye genelinde burs ve sosyal sorumluluk projelerimiz devam edecek.

Saygılarımla ve sevgilerimle.

H. Burç Aka
Yönetim Kurulu Başkanı